- Гладен съм – ритмичен и повтарящ се зов, като плачът става силен на моменти (издига се) и спада. При децата над осем месеца можем да наблюдаваме пълно събуждане през нощта, съчетано с плача.
Действие – да нахраним бебето/детето.
- Преуморен съм – плачът е по-скоро мрънкане и недоволстване. Детето капризничи. Съчетан е с прозяване, търкане на очите и нервност – нежелание за игра. Някои деца стават и по-”закачени” за мама.
Действие – съкратете рутината или изобщо не я правете (в зависимост от това колко е преуморено детето), а направо преминете към приспиване. Дайте повече успокоение и подкрепа при заспиване. Целта ни е да успокоим, а не да приспим детето.
- Плач от болка – плачът е писклив, виоск, силен, често започва изведнъж и е много силен и рязък.
Действие – проветете за нараняване или болест и дайте подкрепа.
- Плач от дискомфорт – плачът не е постоянен. Спира за секунда и започва отново след няколко секунди. Предимно е по-скоро мрънкане, често придружено с мръщене или стягане/изпъване на тялото.
Действие – проверете дали детето не е наакано, дали някоя дреха му боде, тясна е или е дразнеща материя. Огледайте добре тялото на детето. Децата често показват тези признаци и при никнене на зъби.
- Плач от скука – кратък, повтарящ се, не е много силен. Много често се бърка и с плачът от пеумора. Разликата е в това, че детето показва готовност за игра, когато му се предложи нещо ново.
Действие – предложете нова игра.