Сънят е жизненоважен както за възрастните, така и за децата. При бебетата и малките деца той има още по-специални функции, които подпомагат развитието и растежа.
Новородените спят до 80-90% от денонощието, защото сънят е основен двигател на развитието им. С времето нуждата от сън намалява, но остава изключително важна.
Какво се случва с детето по време на сън?
Развитие на мозъка
Сънят е най-важната дейност на детския мозък през първите години. По време на сън мозъкът обработва информация и развива когнитивните способности. Малките дeца имат повече бърз сън, което помага за изграждане на невронни връзки.
Възстановяване и натрупване на енергия
Децата се учат да сядат, пълзят, ходят и опознават света. За всичко това им е нужна много енергия, която тялото натрупва по време на сън.
Памет и концентрация
Сънят помага на детето да запомня нова информация и да развива внимание и мислене. Децата, които не спят достатъчно, имат трудности със съсредоточаването и ученето.
Проучвания показват, че добрият сън през първите 2 години е свързан с по-добро развитие на паметта, езиковите умения и когнитивните способности.🛌 Обработка на информация
По време на нощния сън мозъкът прехвърля информацията от краткосрочната в дългосрочната памет. Децата, които спят достатъчно, често имат по-висок коефициент на интелигентност и по-добри резултати в училище.
Психично здраве и емоции
Сънят помага за намаляване на стреса и емоционалното напрежение. Недостатъчният сън при децата може да доведе до поведенчески проблеми, тревожност и по-висок риск от психични заболявания.
Растеж и физическо развитие
Хормонът на растежа се произвежда най-интензивно по време на сън. Децата буквално растат, докато спят!
Имунитет и здраве
Дълбокият сън укрепва имунната система. Когато децата са болни, те спят повече, защото тялото използва съня, за да се възстанови. Недоспиването намалява броя на белите кръвни телца с 30%, което отслабва защитните сили на организма.
Настроение и поведение
Добре отпочиналото дете е по-щастливо, по-спокойно и по-игриво. Липсата на сън води до раздразнителност, капризи и превъзбуда.
Безопасност и координация
Недоспалите деца са по-непохватни, по-често падат и се нараняват. Проучванията показват, че недоспиването в детска възраст е свързано с дефицит на внимание, хиперактивност и повишен риск от затлъстяване в бъдеще.
Как родителите могат да помогнат?
Някои деца лесно заспиват сами, докато други стават раздразнителни и капризни, когато са уморени. Колкото по-превъзбудено е детето, толкова по-трудно заспива.
Родителите често се грижат за храненето, облеклото и развитието на детето, но сънят също е критично важен. Добрата организация на съня е отговорност на родителите, докато детето се научи да управлява самостоятелно своя ритъм.
Ако детето ви има проблеми със съня, потърсете помощ. Качественият сън е ключът към здравословното развитие!